Bilete la concertul José Carreras

La Infocentrul Turistic al Primăriei se pot obține orice informații despre spectacol.

Unul dintre cei mai renumiți tenori ai lumii, José Carreras, va concerta la Ștrandul Tineretului, în 20 iulie. Tenorul spaniol se află în plin turneu internațional, iar Timișoara este singurul oraș din România inclus pe harta concertelor. Alături de maestrul Carreras va fi orchestra Filarmonicii Banatul, sub bagheta lui David Gimenez, nepotul maestrului. S-au pus în vânzare 7 964 de bilete: VIP : 800 lei, Platina (categoria 1): 200 lei, Gold (categoria 2): 150 lei, Silver (categoria 3): 120 lei, Bronz (categoria 4): 100 lei. Biletele se distribuie prin sistemul online, la adresa www.eventim.ro, prin rețeaua de magazine Carrefour Voiaj și Germanos din toată țara. Primul punct de vânzare directă și de informare a publicului este Infocentrul Turistic al Primăriei de pe str. Alba Iulia. O premieră la Timișoara o constituie Cina festivă cu maestrul José Carreras la Yacht Club Timișoara. Doar 150 de admiratori vor participa la Cina cu Maestrul, acesta fiind numărul biletelor speciale de 800 de lei, tarif  în care sunt incluse accesul și parcarea VIP, locurile VIP la concert și locurile la cina festivă. Concertul este organizat de Consiliul Local Timișoara, Primăria Timișoara, Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely și Asociația Culturală Arte Factum, sub patronajul primarului Timișoarei, Gheorghe Ciuhandu, și are un deviz estimativ de 400 000 de euro, sumă care se va întregi din vânzarea de bilete și contribuția sponsorilor și a suporterilor evenimentului. Consiliul Local Timișoara susține cu 600.000 de lei evenimentul. Beneficiile obținute în urma concertului José Carreras vor fi  100% destinate altor proiecte culturale și caritabile, realizate de Asociația Culturală Arte Factum. Garanți ai realizării acestei componente cultural-filantropice a proiectului vor fi Ordinul Suveran Sfântul Ioan de Ierusalim - Cavaleri de Malta, Federația Prioratelor Autonome  și Asociația Timi­sensis Timișoara.

Ștrandul va fi special amenajat

Unul dintre cele mai importante beneficii ale acestui eveniment pentru Timișoara este reabilitarea și relansarea în circuitul artistic al unui spațiu de mare frumusețe al orașului: Ștrandul Tineretului. El va fi reamenajat special pentru acest concert: vor fi cumpărate noi scaune, va fi shimbată scena, reorganizate căile de acces, amenajate parcările etc. Pentru a asigura un flux constant de informații referitoare la concertul José Carreras la Timișoara s-a lansat site-ul special creat pentru acest eveniment, cu adresa www.carreras.ro.