Sărbătoarea Vecinilor în 26 mai

Municipalitatea Timișoreană dorește să promoveze o nouă sărbătoare în cartierele orașului.

„Sărbătoarea Vecinilor” este o manifestare organizată sub egida Con­siliului Europei, a Federației Eu­ropene a Solidarității Locale și își propune să adune în jurul acestui proiect toți actorii locali care promovează valori pozitive. La „Sărbă­toarea Vecinilor” pot participa toți locuitorii Timișoarei, asociații de pro­prietari și Consiliile Consultative de Cartier.

Primăria Timișoara va iniția astfel, o primă ediție a acestei manifestări în data de 26 mai, un eveniment local cu o mare recunoaștere mediatică și va crea un spațiu de întâlniri, de schimburi de idei între toți locuitorii orașului. Asocierea la acest proiect european ne va da șansa să împărtășim experiențe și bune practici cetățenești cu alte 960 de orașe-partener ale Federației Europene a Solidarității Locale.

DE CE SĂ PARTICIPAM?

Pentru că: SĂRBĂTOAREA VECINILOR este o manifestare dedicată locuitorilor cartierelor Timișoarei. Avem ocazia de a da un impuls vieții sociale a orașului nostru. Putem să ne cunoaștem mai bine, să ne petrecem timpul liber împreună, să socializăm și să împărtășim momentele plăcute cu cei care ne sunt aproape.

CINE trebuie să vă informeze?

Președinții Consiliilor de Cartier, Administatorii de imobile

UNDE să vă invitați vecinii?

În curte sau în holul imobilului dumneavoastră, în apartamentul, în grădina sau în casa dumneavoastră…

CUM se va organiza întâlnirea?

• Puneți un afiș în holul blocului sau pe peretele clădirii în care locuiți, în care să precizați locul și ora întâlnirii
  • Puneți invitații în cutiile poștale ale vecinilor
  • Apelați cu încredere la ajutorul vecinilor dumneavoastră pentru organizarea acestei sărbători.

IMPORTANT

Fiecare participant este rugat să contribuie la succesul întâlnirii aducând o prăjitură, un suc… și alte preparate culinare.