Se dă startul la Zilele Cartierelor

Consiliile de cartier invită locuitorii la competiții, concerte și expoziții artistice. În 25 aprilie sunteți invitați la Zilele Cetății, ajunse la a patra edi­ție. Sărbătoarea cartierului Cetate va avea loc respectând data tradițională aleasă pentru a marca această zi din anul 1723, când s-a pus piatra de temelie la construcția Cetății timișorene. În programul evenimentului de anul acesta, organizat de Consiliul de cartier din zona centrală și Casa de cultură a municipiului, figurează: dimineața, un concurs de istorie a orașului pentru elevi la Muzeul Banatului, o expoziție de artă plastică a Asociației Romul Ladea la Sala Lira, după-amiază de la ora 17 parada etniilor în Piața Victoriei, urmată de un spectacol de muzică populară în Parcul Rozelor. Seara de la 19,30, la Domul Romano-Catolic din Piața Unirii va avea loc tradiționalul concert de muzică clasică de orgă, desfășurat cu sprijinul Episcopiei Romano-Catolice și al prof. univ. dr. Felician Roșca de la Facultatea de Muzică.În 16-17 mai sunt Zilele cartierului Iosefin, aflate tot la a patra ediție. Elevii de clasele I-IV sunt așteptați la un concurs de desene cu tema “Canalul Bega în Iosefin”, la Colegiul Bănățean.

Pentru cei mici va mai fi un spectacol de teatru, iar etniile din cartier vor organiza a doua ediție a ineditei expoziții culinare cu produse tradiționale, la Sala Lira. Elevii se vor întrece în Cupa liceelor la fotbal, pe str. Lacului, iar amatorii de cultură vor avea parte de o expoziție de carte veche în Piața Maria și un concert de muzică clasică la Biserica Romano-Catolică din Iosefin. Zilele cartierului Blașcovici se orga­nizează pentru a treia oară în parcul de pe strada Măslinului, unde va fi muzică pentru toate gusturile, spectacole cu și pentru copii, concursuri. Toate acestea în 23 și 24 mai. În 28 mai este hramul bisericii din cartierul Mehala, astfel că organizatorii - consiliul de cartier din zonă și Parohia Ortodoxă – vă invită la Ruga din Mehala, în cursul după-amiezei, în Piața Avram Iancu.