Un posibil nou sediu pentru Filarmonică
Societatea Filarmonică din Timișoara a obținut o finanțare de 40.000 de dolari, de la Fondul Mondial pentru Monumente din SUA, pentru realizarea studiului de transformare a Sinagogii în centru de concerte.

Comunitatea mozaică a concesionat, gratuit, pe o perioada de 50 de ani, Sinagoga din Centru, Societății Filarmonice.

Datorită faptului că acest edificiu se află într-o avansată stare de degradare, Primăria Municipiului Timișoara a demarat lucrări de reparații la acoperișul clădirii. Valoarea acestor lucrări se ridică la 600 de milioane de lei.

În urma studiilor efectuate s-a ajuns la concluzia că pentru reabilitarea acestei clădiri ar fi nevoie de câteva milioane de euro.

Sinagoga din Cetate este un monument de arhitectură religioasă, în stil maur, construit între anii 1864 și 1865, după planurile arhitectului vienez Ignaz Schumann. Edificiul este situat pe strada Mărășești nr. 6. În Sinagogă pot intra 3.000 de persoane. Pe 19 septembrie 1865, a avut loc sfințirea sinagogii.