Teatrul German invitat la Festivalul Național de Teatru 2012
Uniunea Teatrală din România UNITER a dat publicității selecția finală a ediției din acest an a Festivalului Național de Teatru. În cadrul selecției se află trei producții ale Teatrului German de Stat Timișoara (TGST), care sunt invitate astfel la București:

–        „CUPLUtoniu - Furiile & Marele război“, două piese într-un act de Neil LaBute, în regia lui Radu-Alexandru Nica
–        „Neînțelegerea“, de Albert Camus, în regia lui Bocsárdi László, și
–        „Ținuturile joase“, de Herta Müller, în regia lui Niky Wolcz.

Selecția celor 32 de producții invitate este asumată de directorul artistic și selecționerul unic al festivalului, criticul de teatru Alice Georgescu.

Teatrul German de Stat se numără astfel printre puținele teatre din țară care sunt reprezentate cu trei producții în cadrul festivalului, și – cu excepția Teatrului Național București – singurul teatru din România care va prezenta la București trei spectacole realizate în actuala stagiune.

Cu un total de cinci spectacole selectate – aparținând TGST și Teatrului Național din Timișoara – Timișoara este de altfel după București orașul cu cele mai multe producții prezente în festival.

Festivalul Național de Teatru, apreciat a fi cea mai reprezentativă manifestare de gen pe plan național, are loc anual din 1991 la București, fiind organizat de Uniunea Teatrală din România (UNITER) și finanțat de Ministerul Culturii și Patrimoniului Național și Primăria Municipiului București. Ediția cu numărul 22 are loc între 26 octombrie și 4 noiembrie 2012 și cuprinde o selecție a celor mai apreciate producții din țară, grupate în șase secțiuni.

Datele reprezentațiilor și modalități de rezervare a biletelor vor fi publicate în curând pe www.teatrulgerman.ro

Mihai Moldoveanu,
Referent de presă