Vernisaj de sinteze contemporane
Marți, 2 iulie 2013, ora 15.00, în spațiul expozițional al Primăriei Municipiului Timișoarei din Piața Victoriei nr.5, va avea loc lansarea albumului de artă Sinteze contemporane.Corpul în Arta Balcanică.

Album de sinteză, ce contopește laolaltă juxtapuneri multiculturale efervescente, având ca protagoniști deopotrivă  trupul ca lut, cât și pământul ca mamă, Corpul în arta Balcanică devine astfel suport matricial al unei arii teritoriale multistratificate într-un mozaic dinamic fără precedent.

Albumul de artă este realizat în condiții grafice excepționale prezintă lucrări semnate de:
Bogdan Aleksandrov, Zamfira Bârzu, Călin Beloescu, Ilie Boca, Pavel Brăila, Geta Brătescu, Marius Ovidiu Burhan, Mihai Chiuaru, Marius Crăiță-Mândră, Șerbana Dragoescu, Daniela Frumușeanu, Suzana Fântânariu, Dan Hatmanu, Iorgos Iliopoulos, Tudor Ioan, Tiberiu Fekete, Tatiana Fiodorova, Constantin Flondor, Gerendi Ștefan Dorel Găina, Vasile Gorduz, Alexandru Ioan Grosu, Dimitar Grozdanov, Ion Iancuț, Dimitris Kalamaras, Gabriel Kelemen, Petru Lucaci, Lucia Macari, Octavian Mardale, Florin Mihai, Corina Nani, Liviu Nedelcu, Dragoș Pătrașcu, Sorin Oncu, Tanja Ostojic, Stanislav Pamouktchiev, Thimios Panourias, Aspasia Papadoperaki, Ghenadie Popescu, Florica Prevenda, Silvia Elena Radu, Bogdan Rață, Mircea Roman, Kyriakos Rokos, Milos Sobaic, Eugen Savinescu, Marilena Preda Sânc, Liviu Suhar, Stergios Tzanekas, Zoran Todorovic, Mark Verlan, Aurel Vlad, Gheorghe Zărnescu, Zourlas Konstantinos.

Albumul va fi prezentat de dr. arte vizuale Gabriel Kelemen și de scriitorul Robert Șerban.

Vă așteptăm.

Direcția Comunicare