Festivalul francofon de improvizație teatrală universitară
Cunoașteți improvizația teatrală? Haideți să descoperim un festival unic în Europa: festivalul francofon de improvizație teatrală universitară din Timișoara – FIFITUT din 5 mai, la Casa de Cultură a Studenților!

Timp de 4 zile, avem ocazia de a descoperi limba franceză într-un alt context și de a ne amuza alături de improvizatori din toată România, precum și din Ungaria și Serbia. Acest proiect reunește trupe de teatru ale centrelor universitare din toată România (București, Brașov, Iași, Craiova, Sibiu și bineînțeles Timișoara), cât și trupe de teatru din străinătate (Ungaria, Franța și Serbia). În total, acest proiect reunește 40 de actori dintre care 24 din România și 16 din străinătate.

Pentru prima dată, veți avea ocazia de a descoperi și improvizație teatrală în limba română. Așadar, nu ezitați și veniți în fiecare seară pentru a vă amuza alături de toată România!

Acest eveniment este susținut de Serviciul de Cooperare al Ambasadei Franței în România, Delegația Wallonie Bruxelles, Lectoratul Francez din România, Asociația Studenților francofoni Hexagone, CRU (Centrul de Reușită Universitară) al Agenției Universitare Francofone, Universitatea de Vest din Timișoara, Universitatea Politehnica din Timișoara cât și de Institutul Francez din Timișoara.

Program:
5 mai   17:30 Deschiderea oficială a festivalului Prezentarea trupelor
17:45 Trupa de Teatru Francofon, Universitatea din Belgrad (Serbia)
18:30 Improvizație trupa Mosaïque des Sens (Toulouse) și Echipa mixtă francofonă
6 mai   17:30 Meci de improvizație în limba română
17:45 Meciuri de improvizație ale trupelor din România
7 mai   17:30 Meci de improvizație în limba română
17:45 Meciuri de improvizatie ale trupelor din România
8 mai   17:15 Meci de improvizație Szeged (Ungaria) vs Belgrad (Serbia)
17:45 Finala Festivalului FIFITUT 2014

Loc: Casa Studenților (bd. Regele Carol I nr. 9)
Perioada: 5 - 8 mai 2014