Programul Teatrului Merlin în luna octombrie
Timișoara se transformă peste doar câteva zile într-o mare scenă, căci devine gazda celei de-a opta ediții a Festivalului Național de Teatru pentru Copii și Tineri “Copil în Europa”! Invitați din toate colțurile țării își vor prezenta aptitudinile artistice și dramatice, dar vor și învăța din secretele profesioniștilor în diverse arte ale spectacolului.

Cei de la Asociația Culturală “Pentagon”, inițiatori ai festivalului, vor bate gongul joi, 22 octombrie, la ora 11.00, pe scena Teatrului “Merlin, care va și rămâne gazdă pentru o bună parte din activitățile zilelor următoare. Până pe 26 octombrie, când va avea loc festivitatea de premiere a laureaților, organizatorii le propun timișorenilor o adevărată cavalcadă de evenimente la Teatrul Merlin, Casa Studenților, Casa de Cultură a Municipiului Timișoara și la Casa Armatei.

Spectacolele vor fi îmbogățite și împlinite de activități și întâlniri „informale”, pentru toți amatorii de teatru. Iar atelierele din cadrul festivalului vor da cortina la o parte și de pe câteva dintre tainele artelor scenice: commedia dell’arte, pantomimă, improvizație comică, clovnerie, păpușerie, circ sau canto.

Intrarea la toate spectacolele și atelierele este gratuită și reprezintă o șansă minunată de a vedea cum se naște magia și cum timpul își pierde cursul cu ajutorul unor adolescenți plini de entuziasm și talent. Până atunci, însă, cei mici și nu numai ei, se pot delecta cu spectacolele de fiecare duminică, de la Teatrul Merlin.

Pe 11 octombrie, Croitorașul cel viteaz vă așteaptă cu povestea sa de la orele 11:00 și 12:30. Duminica următoare este rândul Motanului încălțat să vă minuneze cu istețimea și năstrușniciile sale, iar pe 25 octombrie, piticii vor strânge la Merlin o armată de voinici alături de care să o salveze pe Albă ca zăpada...

Cosmin Tântă,
PR Teatrul Merlin