"Timișoara este floarea de la butonieră a relațiilor româno-italiene”

"Timișoara este floarea de la butonieră a relațiilor româno-italiene” a declarat ambasadorul Italiei, la Primăria Timișoara.

La doar câteva zile după ce și-a depus scrisorile de acreditare la președinție, Excelența Sa Daniele Mancini, noul ambasador al Italiei la București, a venit în prima sa vizită în țara noastră, la Timișoara, unde a avut o întâlnire cu primarul Gheorghe Ciuhandu.

Primarul Gheorghe Ciuhandu și Ambasadorul Daniele Mancini

La discuții au participat și viceprimarul Adrian Orza și con­sulul Italiei la Timișoara, Fran­cesco Cattania.

"Italia a fost prima țară eu­ro­peană care a crezut în Ro­mânia”, a spus Excelența Sa, accentuând pe cei trei piloni care susțin cola­bo­rarea româno-italiană.

Este vorba de sectorul politic, ți­nând cont de faptul că Italia este cel mai mare susținător al României pen­tru integrarea în Uniunea Euro­peană; apoi aspectul social, dacă luăm în considerare că mii de italieni trăiesc și au afaceri în țara noastră și foarte mulți români trăiesc în Ita­lia; și sectorul economic, ținând cont de faptul că schimburile eco­no­mice dintre țările noastre se ri­di­că, anul acesta la 9 miliarde de euro.

Centru Cultural Italian la Timișoara

Excelența Sa a accentuat și re­lațiile culturale dintre cele două țări. La Timișoara s-ar putea înființa un Centru Cultural Italian: “Voi puteți să mă înțelegeți pe mine, vorbind limba italiană, iar eu pe voi, vorbind româna. Asta înseamnă că ne cu­noaștem de 2.000 de ani și am făcut un drum comun. In viitor, poate chiar anul viitor, este foarte im­portant să se deschidă un Centru Cul­tural Italian, modern, la Ti­mi­șoa­ra. In nici un alt sector, România și Italia nu sunt mai apropiate decât în limbă și cultură”, a mai subliniat Daniele Mancini, convins că va reuși să atragă în acest proiect întreprinzătorii și băncile italiene.

O nouă etapă în relațiile economice

România este partenerul comercial nr. 16 al Italiei, imediat după țări ca Japonia sau China. Excelența Sa a accentuat asupra faptului că relațiile economice dintre țările noastre vor intra într-o nouă etapă. Este vorba de faptul că în România și în Timișoara, mai ales, încep să fie prezente nu doar întreprinderile mici și mijlocii ita­lie­ne, ci și marile întreprinderi și bănci. Asta înseamnă că italienii nu mai vin la noi în țară doar pentru că mâ­na de lucru este ieftină: “Nu mai exis­tă doar raporturi de producție pentru export, ci tot mai mulți în­treprinzători italieni vin să investească în România, pentru că văd aici o mare piață, de 22 de mi­lioane de locuitori”.

Ambasadorul Italiei a promis că le va vorbi marilor în­tre­prin­zători italieni despre „modelul Timișoara” și despre oportu­ni­tă­țile de investiție aici.

„Nici o comunitate străină nu este atât de bine integrată în România ca cea italiană. Dacă cineva și-a imaginat că e prea multă Italie în România - s-a înșelat! Va fi tot mai multă Italie în România, pentru că suntem convinși că suntem primiți aici ca prieteni.”
Ambasador Daniele Mancini