Afaceri europene și dezvoltare

Trei zile, între 12 și 14 iunie, oameni de afaceri, reprezentanți ai forurilor locale, naționale și internaționale, s-au întâlnit în orașul nostru pentru a identifica oportunitățile de afaceri și de dezvoltare durabilă ale euroregiunii Timișoara - Novi Sad - Arad - Szeged.

Conferința, "Afaceri europene, leadership și dezvoltare durabilă în euroregiunea Timișoara – Arad – Szeged – Novi Sad" a fost organizată de Forum Invest cu sprijinul, Primăriei Timișoara, CJT, ADETIM, CCIAT și EuroLink – House of Europe.

În prima zi, lideri români care s-au impus la nivel european, și lideri europeni care au afaceri în România au luat cuvântul, vorbind și despre specificitatea mediului de afaceri din România.

Ziua următoare i-a reunit pe reprezentanții autorităților locale din mari orașe din România, Ungaria, Serbia, Italia, Germania care au discutat despre atragerea investitorilor străini în euroregiune și a fondurilor structurale, și despre dezvoltarea parteneriatelor regionale în contextul integrării europene. Finanțarea proiectelor de infrastructură urbană și rurală la nivel regional a fost dezbătuta de reprezentanți ai Comisiei Europene, Ministerului Finanțelor Publice și de bancheri.