Importantă donație din Franța pentru nou-născuți

Asociația de Prietenie Franco-Română a organizat o misiune umanitară la Timișoara, între 12-20 mai.

Misiunea a avut drept scop aducerea unei importante donații la Maternitatea Spitalului Municipal din Timișoara. Ținând cont de faptul că serviciul de Neonatologie de la Maternitatea Spitalului Municipal are mare nevoie de un medicament rar, Surfactant, pe de o parte și, pe de altă parte, de materiale medicale, Asociația a făcut apel la primăria din Nisa pentru a obține un eventual ajutor în vederea găsirii acestor materiale. După câteva zile, președintele Asociației de Prietenie Franco-Română, Jean Parigi, a primit un mesaj de la senatorul Jacques Peyrat, care, după ce a lansat cererea la mai multe spitale din Nisa, a primit un răspuns favorabil de la Bernard Lecat, directorul general al Spitalului Lenval. Materialele puse de acesta din urmă la dispoziția Asociației de Prietenie Franco-Română sunt un incubator, un respirator pentru anestezie și un aparat de monitorizare, aparate a căror valoare depășește 40.000 de euro.

În același timp, din donațiile strânse la o serată de binefacere organizată în luna ianuarie, s-au primit 2.400 de euro pentru cumpărarea medicamentului Surfactant, indispensabil pentru copiii născuți prematur. Toate materialele au fost trimise spre Timișoara, președintele Asociației de Prietenie Franco-Română, Jean Parigi, înmânându-le personal doctorului Ioan Sas, directorul Maternității Odobescu, împreună cu primarul Gheorghe Ciuhandu.

Maternitatea Odobescu

La maternitatea din Timișoara se nasc, anual, 400 de copii prematuri. Ultima donație care a fost primită de conducerea unității sanitare a constat tot în incubatoare pentru nou-născuți. Totuși, la acest capitol, medicii spun că stau destul de prost: există 18 astfel de aparate și ar mai fi nevoie de încă 15. Recent, Maternitatea “Odobescu” a fost numită maternitate de gradul III, urmând să preia și nașterile din alte județe, cum ar fi Arad și Hunedoara.

Jean Parigi este cetățean de onoare al Timișoarei și a făcut, până acum, zeci de acțiuni umanitare pentru Banat.

"M-am gândit că ar fi preferabil să ajut material maternitatea. Timp pentru a aduna bani de medicamente avem destul și ar fi mai util să avem aparatele care permit evitarea utilizării medicamentelor.” Jean Parigi, Președintele Asociației de Prietenie Franco-Română