Pol național de creștere

Municipiul de pe Bega are putere polarizatoare transfrontalieră. Timișoara a fost denumită pol de creștere la nivel regional de către autoritățile de la București, dar capacitatea ei polarizatoare a fost  recu­noscută cu mult înainte în cadrul politicilor Uniunii Europene. În 2002, în studiile făcute în cadrul ESPON (Programul European pentru Fonduri Structurale) pentru România erau identificați doi centri metropolitani, Timișoara și București. Pe hărțile de la Bruxelles, municipiul nostru are arondată o zonă pola­rizatoare transfrontalieră, care cu­prinde Timișoara și împrejurimile, dar și Belgradul și o fâșie îngustă de la granița cu Ungaria, în care se află și Szegedul. Este încurajator faptul că și la noi se încearcă acum alinierea la strategiile și tendințele de dezvoltare europene. Acest lucru este important, deoarece pe hărțile oficialilor europeni se trasează coridoarele rutiere, feroviare și celelalte trasee europene  care vizează infrastructura și cu care ar trebui și noi să fim interconectați.

Așadar, Timișoara este considerată ca având putere polarizatoare egală la nivel național cu Bucureștiul și în sfârșit Guvernul se aliniază la politicile europene de dezvoltare, promovând în acest moment o strategie de dezvoltare națională bazată pe poli de dezvoltare.

Pol de dezvoltare înseamnă un teritoriu sau o localitate în care se concentrează majoritatea investițiilor și care influențează dezvoltarea regiunii înconjurătoare.

Ce înseamnă acest lucru?

Înseamnă că Timișoara este considerată în prezent un mare centru urban, care prin dezvoltarea sa poate influența și impulsiona creșterea bunăstării la nivelul localităților dintr-o regiune. Orașele respective sunt un fel de „motoare” ale dezvoltării regiunilor României. Polii de creștere au fost stabiliți după criterii foarte clare și sunt 12 la nivel național.

Timișoara polarizează în prezent peste 80% din rezultatul economic al județului și peste 30% din cel al regiunii. Serviciile financiar bancare, centrele comerciale cele mai mari sunt locate în municipiu. În Timișoara sunt instituțiile culturale mari (teatre, opera, filarmonica, muzee, galerii), mari universități (peste 50.000 studenți). Dinamica dezvoltării economice locale nu a fost încă egalată de nici un alt oraș mare al României.

Ce înseamnă acest lucru?

Ultima actualizare: 06.08.2020