Primul loc la contribuții

A fost făcut public, recent, raportul privitor la starea economiei în județe și municipii, iar Timișoara se află pe primul loc, după București, la contribuția în realizarea Produsului Intern Brut pe țară. În primele nouă luni ale anului, județul a contribuit la bugetul consolidat al statului cu 3,34 miliarde de lei, aproape un miliard de euro, din care cea mai mare parte se realizează în municipiul de pe Bega. Într-un top al Consiliului Național de Prognoză, Timișoara ocupă primul loc la contribuția la PIB-ul României, urmată de Constanța și Cluj. Chiar dacă alte orașe, cu o creștere economică rapidă în ultimii patru ani păreau să o ia înaintea Timișoarei, datele arată că Timișoara ca putere economică se află incontestabil pe primul loc după București. Și în Regiune, Timișoara este tot pe primul loc. De pildă municipiul Arad este mult sub nivelul nostru, fiind cam la 38% din valoarea Timișoarei la toți indicatorii. Timișul rămâne și el primul între județele României prin contribuțiile la PIB și cu siguranță principalul aport este al Timișoarei, care concentrează cele mai multe dintre firme și contribuie cu aproximativ 70% la realizarea indicatorilor economici ai județului.