Timișoara, într-un studiu european alături de Lyon și Amsterdam
Săptămâna aceasta se vor afla pentru trei zile la Timișoara reprezentanți ai Institutului German pentru Urbanistică - institut de cercetare și consiliere al localităților germane, pentru a efectua un studiu referitor la dezvoltarea urbană integrată în orașul nostru.

Cercetarea a fost comandată de Ministerul Federal al Transporturilor, Construcțiilor și Dezvoltării Urbane din Germania, în vederea observării la fața locului a modului în care au fost puse în aplicare principiile Cartei de la Leipzig pentru orașe europene durabile - document strategic din anul 2007 la inițierea căruia municipiul de pe Bega și-a adus contribuția. Carta de la Leipzig, semnată de statele membre UE, prevede câteva elemente de bază a căror respectare la nivelul orașelor europene este urmărită acum: consolidarea economiei locale, educația copiilor și tinerilor din zonele defavorizate, transportul urban durabil, implicarea agenților economici și a publicului în politicile urbane, îmbunătățirea infrastructurii tehnice, reducerea efectelor negative ale transportului asupra mediului, creșterea eficienței energetice a clădirilor, promovarea diversității culturale. Miniștrii de resort ai statelor membre au recomandat atunci orașelor europene să întocmească planuri integrate de dezvoltare urbană prin care să se stabilească obiective de dezvoltare coerente și viziuni asupra orașului ca un tot unitar.

Oaspeții germani își vor concentra atenția asupra modului în care sunt implementate planurile de dezvoltare a orașului și asupra eforturilor care s-au făcut pentru îmbunătățirea calității vieții locuitorilor din cartiere (cu precădere cele considerate defavorizate).

De menționat că Timișoara a fost selectată pentru aceste studii de caz  alături de două mari orașe europene - Amsterdam și Lyon, urmând ca rezultatele să fie prezentate în toamna acestui an într-o conferință organizată de Ministerul german de resort la Berlin.

Cercetarea desfășurată sătămâna aceasta va cuprinde deplasări pe teren, precum și interviuri și discuții de grup cu actori administrativi și de la nivelul comunității: primarul Timișoarei, dl. Gheorghe Ciuhandu, arhitectul-șef Ciprian Cădariu, șefa Direcției Dezvoltare - d-na Aurelia Junie, funcționari din cadrul Direcției de Comunicare și ai Centrului de Coordonare pentru Reabilitarea Cartierelor Istorice, membri ai unor consilii consultative de cartier.Biroul Relații Publice

 

Galerie Foto Evenimente
Inaugurarea pasajului subteran Michelangelo
06 August 2015
 
Pasajul Michelangelo, unul dintre cele mai importante și complexe proiecte de infrastructură derulate de municipalitate în ultimii ani, a fost deschis circulației
Video / Declaratii / Interviuri
Spectacol de muzică, apă și lumini pe Bega
24 Iulie 2012
 
Una dintre prioritățile pe patru ani ale actualului Executiv al Primăriei este și crearea unui sistem de muzică, apă și lumini pe Bega
Newsletter

Ultima actualizare: 15.05.2020
Numar de utilizatori unici: 98284
Numar de afisari: 13771358