Modernizarea Centrului de Informare Cetățeni
Dacă în urmă cu 10 ani Primăria Timișoara avea primul Centru de Informare Cetățeni din România, astăzi, acesta este cel mai modern din țară.

Cu ocazia redeschiderii Serviciului Centru de Informare Cetățeni (camera 12) din cadrul Primăriei, viceprimarul Adrian Orza declara că aceste lucrări de reamenajare au fost executate, în primul rând pentru ca cetățeanul să se simtă respectat.

Serviciul Centrul pentru Informare Cetățeni este serviciul în sprijinul cetățenilor pe domeniile de informare, consiliere, comunicare, preluare electronică a documentelor și eliberarea documentelor.

Lucrările de reamenajare, care au vizat înlocuirea mobilierului, a logisticii dar și reamenajare, au avut loc în perioada sărbătorilor de iarnă, tocmai pentru a nu perturba procesul de informare și de preluare a documentelor de la cetățeni.

De asemenea, birourile unde se percep taxe și impozite au suferit aceleași transformări, în plus fiind deschise noi casierii pentru fluidizarea procesului de colectare a taxelor. Astfel, în prezent sunt deschise 8 casierii unde se pot plăti impozitele și taxele locale.