Colaborare transfrontalieră Timișoara – Szeged
Primăria Municipiului Timișoara în parteneriat cu Primăria Szeged, Ungaria și cu Universitatea de Vest – Școala de Înalte Studii Europene Comparative implementează proiectul „Program transfrontalier de instruire a specialiștilor angajați în primăriile din Szeged și Timișoara”, în valoare totală de 23.423 Euro, finanțat de Uniunea Europeană în cadrul programului Phare CBC RO/HU 2002, prioritatea 03: Fondul Comun al Proiectelor Mici.

Scopul proiectului este dezvoltarea colaborării transfrontaliere între administrațiile publice locale din Timișoara și din Szeged după integrarea Ungariei în Uniunea Europeană, în vederea maximizării accesului la resursele financiare europene disponibile.

Proiectul prevede organizarea, în colaborare cu Școala de Înalte studii Europene Comparative din Timișoara, a două seminare cu durata de trei zile pentru instruirea a 40 de specialiști angajați în cele două primării în domeniul managementului de proiect.

În acest context, vineri, 27 februarie 2004, între orele 12,00 – 13,00 în Sala de Consiliu a Primăriei Municipiului Timișoara va fi organizat un seminar de prezentare a proiectului.