Întâlnire cu studenți americani
În 12 februarie o delegație de 14 studenți americani din Chicago a avut o întâlnire cu primarul Gheorghe Ciuhandu și cu viceprimarul Adrian Orza. După ce oficialii timișoreni au făcut o scurtă prezentare a orașului, a situației investițiilor străine în Timișoara, a sistemului politic și electoral din România, a fondurilor externe, atrase în oraș pentru investiții, oaspeții americani au adresat o serie de întrebări.

Interesul studenților ameri­cani s-a îndreptat spre sis­te­mul electoral românesc, dar și spre pro­blema mentalității la români, la implicarea Primăriei în sprijinirea vieții sportive a orașului, nu în ulti­mul rând invitații străini fiind cu­rioși cum arată o zi din viața pri­ma­rului.

La finalul vizitei, studenții i-au oferit primarului Gheorghe Ciu­handu o minge de fotbal american.

Pe parcursul săptămânii petrecute la Timișoara și care a coincis cu vacanța studenților, aceștia au fost implicați în diverse activități sociale și caritabile.