Noi posibilități de colaborare
În perioada 19 – 29 aprilie o delegație germană condusă de Wolf Rohde, directorul Pieței de Gros din Hamburg vizitează Timișoara.

Scopul vizitei este legat de reevaluarea proiectului privind înființarea unei rețele de piețe de gros în România și de a identifica, împreună cu GTZ (Agenția de Promovare Economică a Germaniei) noi posibilități de colaborare.

Delegația germană a avut întâlniri oficiale cu primarul Gheorghe Ciuhandu și a vizitat locația viitoarei Piețe de Gros din Timișoara, zona Ovidiu Balea, precum și Piața Iosefin.

În decembrie 2003 primarul Gheorghe Ciuhandu a semnat contractul de finanțare a Pieței de gros din Timișoara, valoarea acestui „cadou” al Guvernului Germaniei pentru orașul nostru este de 2.556.459 euro. Este pentru prima oară când Institutul de Credit pentru Reconstrucție al Germaniei – care este de fapt, Banca de Reconstrucție și Dezvoltare a Germaniei acordă credibilitate unei municipalități și renunță la garanții guvernamentale. Acești bani, obținuți de la Guvernul Germaniei nu mai trebuie dați înapoi.

Proiectul Piața de Gros include și reabilitarea Pieței Iosefin, o piața en-detail, dar care a găzduit până acum cel mai mare volum de comerț en-gros.

Se preconizează ca inaugurarea pieței de gros să aibă loc în primăvara lui 2005.
Piața de Gros va fi o piață modernă de legume și fructe, principalii beneficiari fiind producătorii și comercianții en-gros, marile firme de comerț, comercianții cu amănuntul, din acest domeniu, dar și rețeaua de alimentație publică, cantinele, lanțurile de magazine și complexele comerciale.

Ultima actualizare: 08.04.2020