Bani pentru Spitalul Clinic Municipal
În contextul unei propuneri, primită din partea Inter-Medico-GmbH, primarul municipiului Timisoara s-a întâlnit, în data 5 decembrie cu dr. Ovidiu Brânzan, ministrul sănătății, Andre M. Koll, director în cadrul firmei Inter-Medico GmbH și prof. dr. Dan V. Poenaru.

Reprezentanții firmei germane au propus realizarea unui parteneriat public - privat care să realizeze finanțarea, construcția și echiparea completă, "la cheie", a Spitalului Clinic Municipal. Valoarea investiției propuse este de aproximativ 45 - 63 milioane de euro pe o perioada de maximum 25 de ani.

Primarul Gheorghe Ciuhandu a menționat ca va informa Consiliul Local al Municipiului Timișoara în legătură cu propunerea în cauză și va dispune realizarea în regim de urgență a tuturor diligențelor legale necesare în vederea valorificării la maxim a oricărei propuneri ce are ca scop îmbunătățirea serviciilor publice de sănătate în municipiul Timișoara.

Construcția Spitalului Clinic Municipal a început în anul 1994 iar finalizarea acestei investiții se va face cu ajutorul firmei germane Inter-Medico GmbH. Până acum s-au investit peste 70 de miliarde de lei, finanțarea lucrărilor fiind însă sistată în 1998. Conservarea clădirii a costat 2 miliarde de lei pe an.

Conform proiectului, construcția va avea 23.800 metri pătrați, cinci niveluri și o capacitate de 315 paturi. Corpul central va fi transformat în institut oncologic. Noul spital va rezolva problema spațiilor improprii, dispersate în tot orașul, în care funcționează la ora actuală secțiile Spitalului Clinic Municipal.