Comunicat privind codul fiscal
Ordonanța de Guvern nr. 30/2011 privind modificarea Legii nr. 571/2003 privind codul fiscal, precum și pentru reglementarea unor măsuri financiar-fiscale, a adus unele modificări Titlului IX “Impozite și taxe locale” din codul fiscal, din necesitatea menținerii nivelului actual al veniturilor bugetelor locale și a echilibrului între nivelul veniturilor și cheltuielilor.

Astfel, pasivitatea contribuabililor persoane juridice care nu au procedat la reevaluarea clădirilor din proprietate a fost sancționată mai aspru de legiuitor, fiind majorate limitele cotelor de impozitare în cazul impozitului pe clădiri, acestea fiind stabilite astfel: între 10% - 20% pentru clădirile care nu au fost reevaluate în ultimii 3 ani anteriori anului fiscal de referință, respectiv între 30% - 40% pentru clădirile care nu au fost reevaluate în ultimii 5 ani anteriori anului fiscal de referință (pct. 78 din OG nr. 30/2011).

Începând cu anul fiscal 2012, clădirile cu destinație turistică au un regim fiscal diferit, în cazul acestora cota de impozitare va fi de minimum 5% din valoarea de inventar a clădirii, dacă nu funcționează în cursul unui an calendaristic. Sunt exceptate structurile care au autorizație de construire în perioada de valabilitate, dacă au început lucrările în termen de cel mult 3 luni de la data emiterii autorizației de construire (pct. 80 din OG nr. 30/2011).

Având în vedere cele prezentate, se impune modificarea HCL nr. 171/2011 privind stabilirea impozitelor și taxelor locale în Municipiul Timișoara pentru anul 2012. În acest sens, Direcția Fiscală a Municipiului Timișoara a întocmit Proiectul de hotărâre privind modificarea HCL nr. 171/31.05.2011 privind stabilirea impozitelor și taxelor locale în Municipiul Timișoara pentru anul 2012, prin care a propus spre aprobare Consiliului local al Municipiului Timișoara cota de impozitare de 10% pentru clădirile care nu au fost reevaluate în ultimii 3 ani anteriori anului fiscal de referință, cota de impozitare de 30% pentru clădirile care nu au fost reevaluate în ultimii 5 ani anteriori anului fiscal de referință, precum și cota de 5% din valoarea de inventar a clădirii pentru clădirile cu destinație turistică, deci nivelurile minime propuse în actul normativ emis de Guvernul României.

DIRECTOR EXECUTIV
EC. ADRIAN BODO