Amplasamente cu persoane fără adăpost

În ultima perioadă, inspectorii Primăriei Timișoara au inventariat amplasamentele cu persoane fără adăpost în zonele: Calea Buziașului, Diaconul Coressi, Pictor Zaicu, Demetriade, Calea Torontalului - Felix, Zona Dunărea.

Numărul amplasamentelor găsite în aceste zone a fost de 16 locații, pe care aceste persoane au improvizat construcții, grajduri pentru animale, bucătării ambulante.

Se constată că aceste persoane colectează deșeuri, produc scandaluri, agresează cetățenii de pe stradă, în unele cazuri deposedându-i de bunurile proprii.

La acțiunile de inventariere, pe lângă serviciile specializate din cadrul instituției noastre, au mai participat cu personal Inspectoratul Județean de Jandarmi, Direcția Județeană pentru Protecție Socială, Poliția Comunitară și S.C. Retim S.A.

Construcțiile ilegale au fost demolate, amplasamentele fiind salubrizate și igienizare de către S.C. Retim S.A. A fost colectată și transportată la rampa Parța cantitatea de 60 de mc deșeuri.

Persoanele fără adăpost au fost transportate la secțiile I și IV de Poliție, în vederea identificării lor. Numărul acestora a fost de 43, din care 28 adulți și 15 copii.