Bilanț după șase luni de activitate

În perioada martie-septembrie, Poliția Comunitară a aplicat 3.639 sancțiuni în valoare totală de 730.435 lei. Cele mai multe, 1809, s-au aplicat pentru parcarea și circulația vehiculelor în locuri nepermise.

De asemenea, 521 de persoane au făcut sesizări telefonice și în scris la sediul Poliției Comunitare. Mai mult, la sugestia consiliilor de cartier, polițiștii comunitari au acționat și în cartierele orașului, cum ar fi Girocului, Sudului, Șagului, Aradului etc., fiind executate 108 acțiuni.

În baza colaborării foarte bune cu RATT, agenții comunitari au organizat 21 de acțiuni pe mijloacele de transport din oraș pentru depistarea celor care cerșesc, fac scandal sau călătoresc fraudulos. De asemenea, au fost aplicate în perioada iunie-septembrie peste 1.600 de autocolante celor care au oprit și staționat în locuri nepermise. Din luna iunie, la inițiativa Poliției Comunitară, aceasta, împreună cu Secția 1 Poliție, Secția Regională de Poliție Transporturi Timișoara și Inspectoratul Județean de Jandarmi, a dat curs problematicii deosebit de complexe sesizată de cetățeni în zona Gării de Est, unde se află mai multe firme de transport și există riscul comiterii de infracțiuni, gen scandaluri, furturi sau practicarea de jocuri de tip "alba-neagra”.

Acte sancționate

Celelalte contravenții sancționate, în afara celei de parcare în locuri nepermise au fost: acte de comerț ilicit, apelarea la mila publică, provocarea de scandal, consumul de alcool în locuri publice, practicarea ilegală a jocurilor de noroc sau practicarea prostituției, nepăstrarea curățeniei sau lăsarea în libertate pe domeniul public a animalelor.