Persoanele care locuiau în colibe au fost evacuate

Oamenii fără adăpost veniți din toate colțurile țării au devenit o problemă tot mai greu de rezolvat.

Ca urmare a numeroaselor sesizări venite din partea timișorenilor pe adresa Primăriei Timișoara și a primarului Gheorghe Ciuhandu, Poliția Comunitară, cu sprijinul Direcției Patrimoniu, Direcției de Salubritate, Societății Retim Ecologic Service, și nu în ultimul rând cu sprijinul Secției 2 Poliție, a organizat o acțiune de amploare pentru depistarea persoanelor care locuiau în colibe improvizate în zona Buziașului - Soarelui și igienizarea acestor locații. Primul loc în care s-au făcut verificări a fost terenul viran din spatele societății AEM, între străzile Orion și Vasile Balmuș, unde nu a fost găsită decât o familie, restul care au locuit acolo părăsind zona din cauza temperaturilor foarte scăzute din ultima perioadă. Cea de-a doua acțiune a avut loc pe Calea Buziașului vizavi de AEM, unde existau, de asemenea, mai multe locuințe improvizate, în care se aflau mai multe familii. Cei găsiți au fost preluați și duși pentru a fi identificați și verificați la Secția 2 Poliție. După preluarea persoanelor care locuiau ilegal pe acele terenuri, reprezentanții societății de salubritate RETIM au venit pentru a igieniza zona, toate colibele urmând a fi demolate, iar resturile și deșeurile fiind duse la deponeul de gunoi. În urma acțiunii, 19 persoane au fost duse la secție, amprentate și sancționate, au fost aplicate în total 33 de sancțiuni de către Poliția Comunitară și de către Secția 2 Poliție pentru ridicarea de colibe ilegal pe domeniul public. Cei mai mulți dintre cei depistați în colibele improvizate nu sunt din Timișoara și se tot reîntorc în oraș, chiar dacă nu au nici măcar un loc de muncă aici.

Dana Galbenu
daniela.galbenu@primariatm.ro