Au fost înregistrate zeci de acte de vandalism

Distrugerile și furturile de bunuri publice se pedepsesc mai drastic din acest an pentru a proteja investițiile.

Polițiștii comunitari au depistat în flagrant și au sancționat, anul trecut, un număr de 87 de persoane care au deteriorat sau au distrus mobilierul stradal și 24 care au distrus spațiul verde de pe raza Timișoarei. Sancțiunile au crescut simțitor la acest capitol, deoarece se investește mult din banii publici în înfrumusețarea municipiului, dar sunt și numeroase cazuri de persoane care fură plante, arbuști sau distrug mobilierul urban: bănci, coșuri de gunoi, refugii de călătorii. Un număr mare de fapte de distrugere au loc în special pe timp de noapte, autorii acestora fiind destul de dificil de surprins în flagrant. Cu toate acestea, urmările sunt ușor de observat. Reamintim că pe lângă caracterul penal al faptelor, deteriorarea și distrugerea materialului dendrofloricol, precum și murdărirea, deteriorarea sau distrugerea mobilierului urban se sancționează cu amenzi între 2 000 și 2 500 lei.  Un exemplu recent este cel al unei femei care a fost surprinsă în flagrant de o patrulă de agenți în timp ce distrugea materialul dendrofloricol plantat în fața Palatului Administrativ. Femeia a fost predată polițiștilor de la Secția 1 pentru continuarea cercetărilor sub aspectul săvârșirii infracțiunii de distrugere. Prejudiciul creat de aceasta se ridică la aproximativ 10 000 lei.

Dana Galbenu
daniela.galbenu@primariatm.ro