Au fost sancționați și adunați de pe străzi
Se acționează pentru depistarea persoanelor care apelează la mila publică sau vagabondează prin cartiere. Polițiștii comunitari au organizat o nouă acțiune pentru depistarea, monitorizarea și luarea de măsuri în cazul persoanelor care apelează la mila publică sau vagabondează pe străzile Municipiului. S-a acționat în special în zonele deja cunoscute ca fiind frecventate de astfel de persoane, cum sunt Complexul Studențesc, Bdul Republicii, Bdul Regele Ferdinand, Bdul General Dragalina, Gara de Nord. Numai în două ore, au fost depistate un număr de zece persoane, din care doi minori, care cerșeau în zonele menționate.

Opt dintre acestea au fost sancționate cu amenzi de 100 lei fiecare conform Legii 61/1991 republicată și le-au fost întocmite procese verbale de îndrumare spre domicilii, majoritatea fiind din județe precum Galați, Satu Mare, Bihor, Caraș-Severin, dar și din Timiș. Poliția Comunitară Timișoara a organizat de la începutul anului zeci de acțiuni pe tema descurajării cerșetoriei, fiind aplicate pentru această faptă un număr de 948 de sancțiuni contravenționale. De asemenea, în cazul minorilor au fost întocmite 472 de procese verbale de predare către centrele specializate, iar în cazul adulților din alte orașe au fost întocmite peste 360 de procese verbale de îndrumare către localitățile de domiciliu. Din păcate însă, de fiecare dată, aceste persoane se întorc pe străzile Timișoarei.

Ultima actualizare: 08.04.2020