Nu parcați în locuri ilegale
Staționarea voluntară a vehiculelor cu masa totală maximă autorizată mai mare de 3,5 tone pe drumurile publice și terenurile aparținând domeniului public sau privat din Timișoara, este strict interzisă.
Au fost depistați patru conducători auto care din comoditate au staționat cu vehiculele de mare tonaj în locuri nepermise. Locațiile au fost pe str. Lt.O.Balea, Calea Aradului și Calea To­rontalului.
Spre exemplu, Nicolae G. do­­­miciliat în comuna Florești ju­deț Cluj, a staționat voluntar cu autovehiculul marca Mercedes de culoare alb, pe Calea Torontalului.
Persoana în cauză a fost sanc­ționată cu amendă de 1000 lei.
Potrivit aceleași hotărâri de consi­liu local această restricție se ex­­cep­tează pe timpul efectuării ope­rațiunilor de încărcare/descărcare sau îmbarcare/debarcare, con­ducătorii acestor vehicule având obligația să respecte semnalizarea rutieră din zonă, în caz contrar sancțiunea este de la 1.000-2.500 lei.
Locuri speciale
Oprirea și staționarea autove­hiculelor pe locurile destinate per­soanelor cu handicap, marcate și semnalizate corespunzător, con­stituie contravenție și se sanc­ționează cu amendă de la 500-1000 lei.
În ultima perioadă au fost con­statate numeroase încălcări a pre­ve­derilor menționate, de către persoane care au grad de handicap, dar care nu au afișat la loc vizibil în parbrizul autoturismului însem­nele care atestă această calitate.
Aducem la cunoștință acestor categorii de cetățeni ca pe viitor să afișeze la vedere copia legitimației eliberată de DGASPC în baza Legii 448/2006.

Ultima actualizare: 06.08.2020