Acțiuni ale Poliției Locale
În perioada 01.10-06.10.2011 politiștii locali din cadrul Biroului Dispecerat și Intervenție Rapidă au organizat o acțiune în zona principalelor intersecții de pe raza municipiului Timișoara, în vederea depistării, identificării și sancționării persoanelor care încalcă prevederile legale în vigoare.

În urma acțiunii s-au aplicat 27 de sancțiuni în valoare de 2650 lei, din care:
-        12 sancțiuniau fost aplicate pentru încălcarea prevederilor Legii 61/1991 rep. privind ordinea și liniștea publică. Dintre acestea, cele mai multe au fost aplicate pentru consumul de băuturi alcoolice în locuri publice.
-        4 sancțiunis-au aplicat pentru comercializare de produse fără a deține autorizație de comerț stradal, conform H.C.L. 321/2001 privind autorizarea și desfășurarea activității de comerț stradal;
-        9 sancțiuniau fost aplicate pentru nerespectarea prevederilor H.C.L. 139/2011 privind Regulamentul cadru al desfășurării activităților de comerț stradal pe raza mun. Timișoara;
-        2 sancțiuniaplicate pentru acte de identitate cu termen de valabilitate expirat, conform O.U.G. 97/2005 privind evidența, domiciliul, reședința și actele de identitate ale cetățenilor români.

De asemenea, au fost îndrumate către domiciliu un nr. de 10 persoane, din rândul celor care apelează la mila publicului sau sunt fără locuință,și au fost aplicate   7 colante autoadezive.

Menționăm că acțiunile de acest gen vor continua și în perioada următoare.

cons. Georgina Velicu – purtator de cuvant
POLITIA LOCALA TIMISOARA