Acțiuni de verificare ale Poliției Locale
In perioada 17 – 21.10.2011 politistii locali din cadrul Biroului Interventie Rapida au organizat o actiune in vederea depistarii si sanctionarii persoanelor care incalca normele de convietuire sociala si ordine publica.

In urma verificarilor efectuate s-au aplicat 22 de sanctiuni contraventionale in valoare de 10.050 lei, dupa cum urmeaza:
-         11 sanctiuni contraventionale au fost aplicate pentru nerespectarea prevederilor Legii 61/1991 republicata privind ordinea si linistea publica. Dintre acestea cele mai multe au fost aplicate pentru consumul de bauturi alcoolice in locuri publice si pentru tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00 – 8,00 si 13,00-14,00.
-         11 sanctiuni contraventionale s-au aplicat pentru nerespectarea prevederilor H.C.L. 371/2007 modif. privind constatarea si sanctionarea contraventiilor pe teritoriul municipiului Timisoara. Dintre acestea cele mai multe sanctiuni s-au aplicat pentru ocuparea domeniului public cu constructii improvizate fara a detine aprobare.
Mentionam ca actiunile de acest gen vor continua si in perioada urmatoare.

cons.Velicu Georgina – purtator de cuvant
POLITIA LOCALA TIMISOARA