Acțiuni ale Poliției Locale
În perioada 31.10-06.11.2011 polițiștii locali din cadrul Serviciului Circulație au desfășurat activități de asigurare a fluenței traficului rutier la nivelul municipiului Timișoara și de disciplinare a conducătorilor auto care nu respectă prevederile legale.

În cadrul activității desfășurate s-a urmărit respectarea de către conducătorii auto a normelor legale privind oprirea, staționarea, parcarea autovehiculelor și accesul pe străzi cu sens unic, în scopul asigurării unei fluențe a traficului la nivelul municipiului.

Astfel, în perioada menționată s-a constatat și aplicat un număr de 259 de sancțiuni în valoare de 55.280 lei, după cum urmează:
-          221 de sancțiuniîn valoare de 36.180 lei aplicate în conformitate cu O.U.G. 195/2002 rep. privind circulația pe drumurile publice. Dintre acestea cele mai multe fiind aplicate pentru nerespectarea indicatorului « oprirea interzisa » ;
-          38 de sancțiuniîn valoare de 19.100 lei conform H.C.L.371/2007 modif. privind constatarea și sancționarea contravențiilor pe raza mun. Timișoara. Dintre acestea cele mai multe sancțiuni au fost aplicate pentru oprirea sau staționarea autovehiculelor pe trotuare.

Totodată, au fost ridicate 50 de autovehicule iar alte 31au fost blocate, aplicându-se și un număr de27colante autoadezive.
În perioada menționată, s-a aplicat și 1 sancțiune contravențională, în valoare de 1.500 lei, conform HCL 486/2006 modif. privind parcarea vehiculelor grele pe teritoriul mun. Timișoara, 2 sancțiuni contravenționale, în valoare de 2.000 lei, conform Legii 421/2002 modif. privind regimul juridic al vehiculelor fără stăpân sau abandonate pe terenuri aparținând domeniului public sau privat al statului ori al unităților administrativ – teritoriale și 4 sancțiuni contravenționale, în valoare de 400 lei, în conformitate cu Legea 61/1991 rep. privind sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice.

cons.Velicu Georgina – purtator de cuvant
POLITIA LOCALA TIMISOARA