Acțiuni de verificare ale Poliției Locale
În perioada 14 - 18.11.2011 polițiștii locali din cadrul Serviciului Disciplina în Construcții și Afișaj Stradal au efectuat un număr de 24 de controale în vederea identificării societăților comerciale care au montate firme pe fațadă sau dețin sisteme publicitare fără a avea autorizație eliberată de  Primăria Municipiului Timișoara în urma cărora s-au aplicat 9 sancțiuni contravenționale în valoare de 3.400 de lei ,conform HCL 371/2007 mod. privind constatarea și sancționarea contravențiilor pe teritoriul municipiului Timișoara.

Totodată, în urma activităților desfășurate în această perioadă, au fost întocmite și transmise 3 notificări în vederea informării asociațiilor de proprietari/locatari referitor la obligațiile ce le revin cu privire la întreținerea în stare corespunzătoare a imobilelor și a posibilității obținerii în regim de urgență a autorizației de construire pentru efectuarea lucrărilor de demolare/consolidare pentru lucrările ce prezintă pericol public.
Menționăm că acțiunile pe această linie vor continua și în perioada următoare.

cons.Velicu Georgina – purtator de cuvant
POLITIA LOCALA TIMISOARA