Acțiuni de verificare ale Poliției Locale
În perioada 14.11 - 20.11.2011 polițiștii locali din cadrul Serviciului Circulație au desfășurat activități de asigurare a fluenței traficului rutier la nivelul municipiului Timișoara și de disciplinare a conducătorilor auto care nu respectă prevederile legale.

În cadrul activității desfășurate s-a urmărit respectarea de către conducătorii auto a normelor legale privind oprirea, staționarea, parcarea autovehiculelor și accesul pe străzi cu sens unic, în scopul asigurării unei fluențe a traficului la nivelul municipiului.

Astfel, în perioada menționată s-a constatat și aplicat un număr de 204 de sancțiuni în valoare de 46.987 lei, după cum urmează :
- 165 de sancțiuniîn valoare de 30.217 lei aplicate în conformitate cu O.U.G. 195/2002 rep. privind circulația pe drumurile publice. Dintre acestea cele mai multe fiind aplicate pentru nerespectarea indicatorului « oprirea interzisa » ;
- 39 de sancțiuniîn valoare de 16.770lei conform H.C.L.371/2007 modif. privind constatarea și sancționarea contravențiilor pe raza mun. Timișoara. Dintre acestea cele mai multe sancțiuni au fost aplicate pentru oprirea sau staționarea autovehiculelor pe trotuare.

Totodată, au fost ridicate 51 de autovehicule iar alte 24au fost blocate, aplicându-se și un număr de 48colante autoadezive.

cons.Georgina Velicu – purtator de cuvant
POLITIA LOCALA TIMISOARA