Acțiuni de verificare ale Poliției Locale
În perioada 18 - 24.11.2011, polițiștii locali din cadrul Secției 2 Poliție Locală au desfășurat activități specifice în vederea asigurării ordinii și liniștii publice, prevenirii faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială și depistării persoanelor care încalcă prevederile legale în vigoare.

Astfel, în urma activităților desfășurate s-au aplicat:
  • 3 sancțiuni contravenționaleîn valoare de 1.500 de lei  prentru oprirea sau staționarea vehiculelor în locuri nepermise, conform H.C.L. 371/2007 modif. privind constatarea și sancționarea contravențiilor pe raza municipiului Timișoara;
  • 14 sancțiuni contravenționaleîn valoare de 1.675 de lei pentru nerespectarea normelor de protecție a mediului și gospodărire a municipiului. Dintre acestea, 10 sanctiuni s-au aplicat conform Legii 24/2007 privind reglementarea și administrarea spațiilor verzi din zonele urbane, 2 sancțiuni conform  H.C.L. 53/ 2004 privind colectarea selectivă a ambalajelor și deșeurilor din ambalaje și 2 sancțiuni contravenționale în conformitate cu H.C.L. 371/2007 modif. privind constatarea și sancționarea contravențiilor pe raza municipiului Timișoara.
  • 54 de sancțiuniîn valoare de 9.800 de lei au fost aplicate pentru nerespectarea prevederilor referitoare la transportul public local prevăzute de H.C.L. 371/2007 modif. privind constatarea și sancționarea contravențiilor pe raza municipiului Timișoara. Dintre acestea cele mai multe sancțiuni s-au aplicat pentru călătorie fără bilet, abonament sau legitimație adecvate mijlocului de transport în comun folosit.
  • 5 sancțiuni contravenționaleîn valoare de 1.000 de lei,  în conformitate cu prevederile Legii 61/1991 (republicată) privind sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice.
cons.Velicu Georgina – purtator de cuvant
POLITIA LOCALA TIMISOARA