Rezultatele sondajului de opinie
Direcția Poliției Locale Timișoara a proiectat, documentat și va implementa in anul 2012 Sistemul de Management al Calității in conformitate cu SR EN ISO 9001-2008.

In ceea ce priveste procesul evaluarii gradului de satisfactie al cetatenilor în ce privește relația cu Poliția Locală Timișoara și calitatea serviciilor oferite, institutia noastra a supus atentiei mass-mediei, cetatenilor Timisoarei si nu numai, un chestionar cu 9 intrebari referitoare la reactia de feed-back a cetatenilor in raport cu problemele semnalate pe adresa Directiei Politiei Locale.

Perioada de derulare a acestui proces de sondare a opiniei cetățenilor a fost cuprins în intervalul 01.10.2011 – 30.11.2011.
În perioada sus amintită, culegerea informațiilor a fost efectuată atât prin înmânarea spre completare a CHESTIONARULUI către cetățeni prin intermediul Consiliilor Consultative de Cartier, cât și punerea acestuia la dispoziție  în format electronic pe website-ul institutiei www.polcomtim.ro.

Rezultatele:
Total chestionare = 223; din care :
- 110 completate online;
- 113 completate de catre cetatenii prin intermediul Consiliilor de Cartier dupa cum urmeaza:
  • Cartier Fabric = 48 chestionare
  • Cartier Ghiroda = 11 chestionare
  • Cartier Calea Martirilor = 5 chestionare
  • Cartier Ronat = 10 chestionare
  • Cartier Mehala = 14 chestionare
  • Cartier Circumvalatiunii = 10 chestionare
  • Cartier Blascovici = 15 chestionare
Avand in vedere faptul ca, In cadrul acestui Sistem sunt determinate, controlate si procedurate mai multe tipuri de procese, urmeaza ca rezultatele sa fie analizate si interpretate pentru a se putea lua masurile necesare de imbunatatire si optimizare a serviciilor oferite, in principal acolo unde au fost constatate deficiente.

Pentru o imagine clara si concludenta asupra rezultatelor sunt prezentate mai jos graficele reprezentand procentual raspunsurile la fiecare intrebare continuta in Chestionar.

cons.Mudura Voicu
POLITIA LOCALA TIMISOARA