Acțiune de identificare a vehiculelor abandonate pe domeniul public
În perioada 16-20.01.2012, polițiștii locali din cadrul Biroului Ridicări, Blocări și Autoturisme Abandonate au organizat o acțiune în vederea identificării vehiculelor fără stăpân sau abandonate pe domeniul public sau privat al municipiului Timișoara.

În cadrul acțiunii au fost identificate 5 autovehicule ce păreau a fi abandonate în urma cărora s-au întocmit și aplicat, conform Legii 421/2002 modif. privind regimul juridic al vehiculelor fără stăpân sau abandonate pe terenuri aparținând domeniului public sau privat al statului ori al unităților administrativ-teritoriale, somații pe caroseriile acestora. De asemenea, polițiștii locali au întocmit 12 procese verbale de constatare la fața locului și au verificat 2 somații aplicate anterior, constatând că proprietarii autovehiculelor s-au conformat ridicându-le de pe domeniul public.

În cursul anului 2011 s-au aplicat un număr de 298 de somații conform Legii 421/2002 modif, în urma cărora 198 de autovehicule au fost ridicate de către proprietari. S-au  întocmit 33 de Dispoziții de declarare a autovehiculelor abandonate sau fără săpân, 21 de autovehicule au fost ridicate de către ADP iar alte 22 au fost trecute în proprietatea unității administrativ teritoriale. De asemenea, în cursul anului trecut, s-au aplicat 12 sancțiuni contravenționale conform art.12 alin. 1 din Legea 421/2002 modif.

Acest gen de acțiuni vor continua, solicitând în acest sens și sprijinul cetățenilor în vederea identificării și declanșării procedurilor legale de clarificare și, astfel, de eliberare a locurilor de parcare.

cons.Velicu Georgina – purtator de cuvant
POLITIA LOCALA TIMISOARA