Acțiuni de identificare a imobilelor degradate
Polițiștii locali din cadrul Serviciului Disciplina în Construcții și Afișaj Stradal au efectuat, în perioada 19-23.03.2012, un număr de 45 controale pentru identificarea societăților comerciale care au montate firme pe fațadă sau dețin sisteme publicitare, precum și pentru identificarea imobilelor aflate în stare de degradare.

În urma verificărilor au fost aplicate un număr de 6 sancțiuni în valoare de 1800 lei conform HCL 371/2007 pentru firme montate pe fațade fără autorizație. De asemenea, au fost aplicate două sancțiuni în valoare de 2000 lei conform Legii 50/1991 pentru panouri amplasate pe domeniul public fără autorizație de construire emisă de Primăria Timișoara.

De asemenea, au fost întocmite un număr de nouă notificări pentru înștiințarea asociațiilor de proprietari  asupra oblogațiilor ce le revin conform Legii 10/1995 și Legii 50/1991 pentru întreținerea imobilelor, precum și luarea de măsuri de obținere a autorizației de contruire în regim de urgență în vederea deființării acelor părți din construcție care prezintă pericol de accidentare.

Purtător de cuvânt Poliția Locală Timișoara,
Consilier Daniela Seracin