Acțiune comună în zonele Aradului-Lipovei-UMT
Polițiștii locali din cadrul Secției 2 au efectuat ieri o acțiune comună cu agenții de la Secția 5 Poliție în vederea depistării persoanelor fără adăpost, a persoanelor care apelează la mila publică și a minorilor care se află în aceeași situație, dar și pentru prevenirea și depistarea altor fapte care contravin prevederilor legale referitoare la ordinea și liniștea publică.

Acțiunea s-a desfășurat în zonele Aradului, Lipovei și UMT și au fost aplicate un număr de 5 sancțiuni în valoare de 600 lei conform Legii 61/1991 rep. pentru consum de alcool pe domeniul public și conform OUG 97/2005 referitoare la evidența persoanei.

De asemenea, în cazul a cinci persoane au fost întocmite procese verbale de îndrumare către localitățile de domiciliu. Acțiunile comune de acest gen vor continua și în perioada următoare.

Purtător de cuvânt Poliția Locală Timișoara,
Consilier Daniela Seracin