Acțiune pe linia depistării persoanelor care apelează la mila publică
Polițiștii locali au acționat și în cursul zilei de astăzi pentru depistarea persoanelor care apelează la mila publică, a persoanelor fără adăpost și a minorilor lipsiți de supraveghere aflați pe raza municipiului Timișoara, conform Legii 155/2010, precum și pentru predarea acestora către serviciile sociale. S-a acționat în zone precum Catedrala Mitropolitană - Piața Victoriei, Piața 700, Calea Aradului-Piața Consiliul Europei, Piața Bălcescu.

Au fost depistate un număr de 12 persoane dintre care patru minori. Aceștia din urmă au fost predați către centrul de zi și de noapte pentru copiii străzii de pe str. Ioan Slavici. Printre ei se află și o minoră însărcinată care a fost depistată la cerșit. Din cele 12 persoane șapte au mai fost depistați de polițiștii locali pe stradă, având deja întocmite fișe personale.

Acțiunile continuă și în perioada următoare, fiind organizate atât pe timp de zi, cât și seara.

Purtător de cuvânt Poliția Locală Timișoara,
Daniela Seracin