Verificări ai proprietarilor vehiculelor cu tracțiune animală
În ultima perioadă, au fost efectuate verificări de către inspectorii Serviciului Administrare Mediu Urban în cartierele orașului privind modul în care proprietarii vehiculelor cu tracțiune animală respectă prevederile Hotărârii Consiliului Local nr. 251/2002, privind interzicerea circulației vehiculelor cu tracțiune animală pe raza municipiului Timișoara și a Hotărârii Consiliului Local nr. 51/2003, privind modificarea art. 1 din HCL nr.251/2002.

Astfel, în urma verificărilor efectuate, s-a constatat că, majoritatea proprietarilor de vehicule cu tracțiune animală, circulă frecvent în cartierele: I.I. de la Brad, Aradului Est -Vest, Circumvalațiunii, Bucovina, Matei Basarab, Calea Șagului, Girocului, Soarelui, Mehala, Tipografilor, Zona Lunei, Dorobanților etc., încălcând prevederile hotărârilor menționate mai sus. Aceștia desfășoară în aceste cartiere activități de colectare a materialelor reciclabile de la agenții economici, scormonesc și colectează din europubelele asociațiilor de proprietari, alimente și diverse alte resturi; deschid containerele selective amplasate în cartiere și își însușesc materialele reciclabile colectate și oferă persoanelor interesate servicii de transport a deșeurilor rezultate din amenajările interioare, în special moloz și obiecte sanitare, pe care le transportă și le abandonează pe terenurile situate la periferia orașului.

Având în vedere aceste nereguli constatate, atenționăm pe toți proprietarii de astfel de vehicule, să respecte traseele de circulație aprobate de către Comisia de Circulație din cadrul Primăriei Timișoara și să nu desfășoare activități care au ca obiect gestionarea deșeurilor fără a deține autorizațiile legale.

În caz contrar, la verificările ulterioare, vor fi sancționați contravențional cu amendă cuprinsă între 1.000.000 - 10.000.000 lei, conform Ordonanței de Urgență a Guvernului. nr. 78/2000, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 426/2001 și a Hotărârii Consiliului Local nr. 251/2002, precum și cu reținerea vehiculelor în custodie până la achitarea amenzii și plata taxei de depozitare a acestora.