Alte trei persoane trebuie să muncească în folosul comunității pentru amenzile neplătite
Judecătoria Timișoara a soluționat alte trei dosare în care s-a solicitat efectuarea de muncă în folosul comunității în cazul unor sancțiuni aplicate de polițiștii locali, în aproximativ 210 dosare fiind formulate până acum cereri  pentru înlocuirea sancțiunii amenzii contravenționale cu prestarea unei activități în folosul comunității. Persoanele în cauză sunt din Lenauheim și Nițchidorf – județul Timiș, și Poiana Vadului – județul Alba, aceștia fiind sancționați pentru aruncarea de hârtii, ambalaje, chiștoace de țigări și coji de semințe. Aceștia urmează să presteze câte 150 de ore de muncă în folosul comunității pe raza localităților de domiciliu pentru sancțiunile de câte 500 lei primite. Din celelalte dosare înaintate de Biroul Juridic al Poliției Locale Timișoara  cele mai multe cazuri rămân cele legate de sancțiuni neplătite pentru contravenții precum apelarea la mila publicului, atragerea de persoane pentru a întreține relații sexuale contra unor sume de bani, consum de alcool pe domeniul public, depozitarea de deșeuri pe domeniul public și pe spațiul verde.

Purtător de cuvânt Poliția Locală Timișoara,
Șef Birou Daniela Seracin