Poliția Locală continuă acțiunile pentru diminuarea fenomenului cerșetoriei
Polițiștii locali au continuat acțiunile pentru depistarea cerșetorilor, a oamenilor străzii și minorilor lipsiți de supăraveghere, conform legislației în vigoare.

Astfel, în ultimele două zile, au fost depistate un număr de 21 de persoane, care au fost aduse la sediul Poliției Locale pentru preluarea în baza de date și monitorizare.

Majoritatea celor  în cauză au fost depistați în mai multre rânduri pe raza municipiului, fiind deja înscriși în baza de date.
Până la ora actuală aproximativ 500 de persoane care cerșeau sau vagabondau pe străzi au fost preluate în baza de date, o mare parte dintre ei în mod repetat.

În ultima perioadă s-a constatat o diminuare a fenomenului cerșetoriei în special în zonele centrale, precum și în intersecții, aceste categorii de persoane retrăgându-se spre zonele mai mărginașe. Pentru că au existat date că aceștia sunt mai prezenți pe mijloacele de transport în comun s-au intensificat și acțiunile pe tramvaie, troleibuze, autobuze.

Cu toate acestea însă, Poliția Locală Timișoara continuă acțiunile, în timpul săptămânii dar și în week-end-uri, menținând astfel intenția de diminua acest fenomen pe raza municipiului Timișoara.

Purtător de cuvânt Poliția Locală Timișoara,
Șef Birou Daniela Seracin