26 de cerșetori și oameni ai străzii depistați în week-end
Polițiștii locali au continuat și în aceste zile acțiunile pentru depistarea persoanelor care apelează la mila publică, a oamenilor străzii și a minorilor lipsiți de supraveghere, conform prevederilor Legii 155/2010. În acest week-end au fost depistate în zone ale orașului precum Gara de Nord, Complexul Studențesc, Bdul Republicii, Calea Aradului un număr de 26 de persoane, dintre acestea doar patru fiind nou identificate pe străzile orașului. Cei în cauză au fost îndrumați către localitățile de domiciliu. Poliția Locală Timișoara continuă acțiunile pe această linie, atât pe timp de zi cât și pe timp de seară și în week-end-uri, încercând astfel, dar și cu ajutorul timișorenilor care sunt sfătuiți să nu le mai ofere bani cerșetorilor, să diminueze  acest fenomen pe raza municipiului Timișoara.

Purtător de cuvânt Poliția Locală Timișoara,
Șef Birou Daniela Seracin