Noi controale în rândul taximetriștilor
Polițiștii locali din cadrul Serviciului Circulație, împreună cu lideri ai sindicatului taximetriștilor au organizat astăzi o nouă acțiune pentru verificarea modului în care conducătorii auto de taximetre respectă legislația în vigoare referitoare la deținerea documentelor necesare practicării transportului de persoane în regim de taxi, precum și privind respectarea actelor normative referitoare la oprirea și staționarea în zonele amenajate ca stații destinate taximetrelor.

Reprezentanții sindicatului au declarat că aceste controale au fost efectuate în punctele fierbinți, cunoscute cu probleme, precum Gara de Nord, Spitalul Județean, Calea Șagului, Calea Aradului, în special pe linia deținerii documentelor necesare desfășurării activității de taximetrie, dar și pentru depistarea taximetriștilor care opresc în zone în care acest lucru este interzis.

Aceștia au subliniat că speră ca pe viitor taximetriștii să aibă grijă să respecte legea pentru că aceste acțiuni vin în sprijinul lor.
Și de această dată au fost verificate documentele în cazul a 16 de taximetre, un număr de cinci conducători auto fiind sancționați conform OUG 195/2002, pentru oprire și staționare neregulamentară.

Acțiunile vor continua.

Purtător de cuvânt Poliția Locală Timișoara,