Amenzi pentru conducătorii auto
Polițiștii locali din cadrul Serviciului Circulație, împreună cu lideri ai sindicatului taximetriștilor, au organizat, în cursul după-amiezii de marți, o nouă acțiune pentru verificarea modului în care conducătorii auto de taximetre respectă legislația în vigoare, referitoare la deținerea documentelor necesare practicării transportului de persoane în regim de taxi, precum și privind respectarea actelor normative referitoare la oprirea și staționarea în zonele amenajate ca stații destinate taximetrelor.

Zonele verificate, care sunt și cele mai frecventate de conducătorii auto de taximetre, au fost Gara de Nord, Calea Șagului – Profi, Spitalul Județean, Calea Girocului, C. Brâncoveanu.

Pe lângă verificarea documentelor privind activitatea de taximetrie, au fost aplicate sancțiuni contravenționale nu numai taximetriștilor care au staționat neregulamentar, încălcând astfel prevederile OUG 195/2002, dar și conducătorilor auto de alte autovehicule care au fost depistați staționând în zonele amenajate ca stații de taxi, încurcând astfel desfășurarea activității taximetriștilor.

Un astfel de aspect a fost semnalat în mod frecvent în zona C. Brâncoveanu.

Acțiunile pe linie de taximetrie vor continua și în perioada următoare.

Purtător de cuvânt Poliția Locală Timișoara,
Șef Birou Daniela Seracin