Chioșcuri pentru difuzarea presei amplasate ilegal
Polițiștii locali din cadrul Serviciului Inspecție Comercială au efectuat, în aceste zile, verificări în ceea ce privește respectarea legislației din domeniu de către o firmă de difuzare a presei cu sediul central în București, care avea amplasate, pe domeniul public, nu mai puțin de 21 de chioșcuri  pentru care  nu există nici un fel de autorizații, avize sau contracte emise de  Primăria Municipiului Timișoara și nici nu au achitate taxele de ocupare a domeniului public la zi.

Astfel, în urma acțiunii au fost aplicate pentru fiecare punct de lucru sancțiuni de câte 200 lei fiecare, conform  HCL 139/2011. Astfel de chioșcuri erau amplasate în locații precum Str. Circumvalațiunii-Creației, Bd. Take Ionescu-Punctele Cardinale, Str. Gh. Dima, Piața Mărăști,  Bd. 16 Decembrie-Zona Maria, Str. Aștrilor, Calea Aradului-Liege, Str. Baba Dochia-Șaguna, P-ța  Iuliu Maniu, B-dul Cetății-Matei Basarab, B-dul Eroilor, B-dul Gheorghe Lazăr, Calea Buziașului, Str. Dacilor, Str. Dunării, Str. Holdelor-Borzești,  Str. Ardealului-Liceul Auto, B-dul Dragalina, Spitalul Județean.

În cazul în care nu intră în legalitate, cele 21 de chioșcuri ar putea fi ridicate de către Primărie.

Purtător de cuvânt Poliția Locală Timișoara,
Șef Birou Daniela Seracin