Acțiuni pe mijloacele de transport
Ca urmare a numeroaselor sesizări de la cetățeni și în baza colaborării dintre forțele sistemului integrat de ordine publică, Poliția Locală Timișoara va demara o serie de acțiuni pe mijloacele de transport în comun din municipiu, cu scopul prevenirii și depistării cazurilor de furturi din buzunare, a persoanelor care creează disconfort prin apelarea la mila publică, consumul de alcool, semințe sau comit acte de vandalism ori distrugere în tramvaie, autobuze și troleibuze.

În acest sens se colaborează și cu Poliția Municipiului Timișoara.

Facem apel la toți cetățenii potențiale victime sau care observă astfel de fapte să sesizeze imediat polițiștii locali prezenți în aceste mijloace de transport, pentru a lua imediat măsuri în vederea depistării și reținerii celor care comit astfel de fapte, precum și zonele și liniile de transport pe care se comit cel mai frecvent astfel de încălcări ale legislației în vigoare.

Purtător de cuvânt Poliția Locală Timișoara,
Șef Birou Daniela Seracin