Acțiuni ale Poliției Locale în Piața Victoriei
Polițiștii locali aflați în patrulare în civil în zona centrală a orașului au depistat ieri, în cadrul acțiunii de supraveghere a Pieței Victoria de la înălțime, cu binoclul, două persoane date în urmărire de Poliția Municipiului Timișoara. Tinerele în cauză, de 21 și respectiv 36 de ani, se sustrăgeau cercetării penale într-un caz de furt din locuințe comis în luna septembrie 2012.
Polițiștii locali le-au preluat din stradă  și le-au predat polițiștilor de la Poliția Municipiului pentru continuarea cercetărilor. Tot în cursul după-amiezii de ieri șase persoane care au apelat la mila publică, agasând cetățenii care circulă prin centrul orașului au fost depistate și preluate pentru întocmirea de fișe personale, îndrumarea spre domicilii sau predarea lor către serviciile sociale în cazul celor cu domiciliul în Timișoara. Una dintre persoane a fost și sancționată fiind depistată cerșind în mod repetat. Acțiunile de supraveghere și patrulare în acest fel în zona centrală continuă, încercându-se asanarea Pieței Victoria de elementele care încalcă legislația și creează disconfort timișorenilor precum și turiștilor al căror număr a crescut în perioada sezonului cald.

Purtător de cuvânt Poliția Locală Timișoara,
Șef Birou Daniela Seracin