Practicarea comerțului fără autorizație
Poliția Locală Timișoara atrage atenția că, până la data de 24.06.2013, nu a fost aprobată de către Primărie nicio autorizație pentru comercializarea de pepeni verzi pe raza Municipiului Timișoara, în afara piețelor, motiv pentru care se fac verificări pentru a se stabili dacă se încalcă legislație din domeniu.

În cursul zilei de ieri au fost aplicate un număr de trei sancțiuni contravenționale de 200 lei respectiv avertisment scris și somație pentru intrarea în legalitate în cazul unor comercianți depistați în zona Calea Buziașului și care, pe lângă faptul că vindeau pepene verde fără autorizație, nu aveau încheiate niciun fel de contracte pentru colectarea deșeurilor, acestea fiind depozitate în apropierea tarabelor, pe domeniul public.

Acțiunile de acest gen continuă și în perioada următoare.

Purtător de cuvânt Poliția Locală Timișoara,
Șef Birou Daniela Seracin