Polițiștii locali au participat la un training despre comunicare și relaționare cu cetățenii
Poliția Locală Timișoara a găzduit ieri un training  având ca temă comunicarea, susținut în fața a 25 de polițiști locali de d-na lector universitar și director al publicației Ziua de Vest, Lia Lucia Epure.

Ținând cont de faptul că polițiștii locali sunt permanent în stradă, în contact direct cu cetățeanul, și că permanent pot apărea unele sincope în relaționarea în special cu persoanele care sunt predispuse la încălcarea legislației. Municipalitatea a sugerat d-nei lector să participe și să expună polițiștilor locali câteva noțiuni și moduri de comunicare, situații cu care se pot confrunta în teren și moduri în care este preferabil să reacționeze.

Tema propusă, ”Între zâmbet și personalitate”, a scos la iveală cazuri și situații cu care polițiștii locali se întâlnesc adesea în activitatea de zi cu zi, discutându-se liber și căutându-se soluții referitoare la modul de abordare a acestora. S-a mai discutat despre comunicarea verbală și nonverbală, atitudine, tipuri de oameni, modul în care este purtată uniforma, stereotipuri etc.

Întâlnirea a fost considerată benefică de către polițiștii locali prezenți, urmând ca pe viitor să mai aibă loc astfel de traininguri.

Purtător de cuvânt Poliția Locală Timișoara,
Șef Birou Daniela Seracin