Sancțiuni aplicate de polițiștii locali
Ca urmare a sesizărilor primite de la cetățeni, polițiștii locali din cadrul Biroului Piețe – Serviciul Ordine Publică au acționat astăzi în zona Pieței Badea Cârțan, pe str. Dacilor, pentru a lua măsurile legale în ceea ce privește persoanele care desfășoară acte de comerț stradal fără a deține autorizație în acest sens, încurcând circulația pietonilor și expunând spre vânzare obiecte provenite în majoritatea lor din tomberoanele de deșeuri.

În cadrul acțiunii au fost aplicate un număr de 12 sancțiuni conform HCL 321/2001 și Legea 12/1009 republicată pentru comerț fără autorizație pe domeniul public și comerț ambulant în locuri neautorizate, fiind confiscate peste 50 de kilograme de obiecte precum electronice și electrocasnice, cărți, obiecte ceramice, îmbrăcăminte și încălțăminte și altele, toate aflate în stare de degradare.

Acțiunile vor continua și în perioada următoare.

Biroul Comunicare, Relații cu Publicul și Registratură