Acțiune a polițiștilor locali privind taxa de tranzit
Polițiștii locali din cadrul Serviciului Circulație Rutieră au efectuat în această săptămână verificări cu privire la respectarea prevederilor HCL 638/2013 referitoare la taxa de tranzit care trebuie achitată de către conducătorii autovehiculelor de mare tonaj ce tranzitează Municipiul Timișoara.

Astfel, conform actului menționat, începând cu anul 2014, vehiculele de transport marfă cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 tone, care tranzitează Municipiul Timișoara pe traseul Str. Gheorghe Adam (de la intersecție cu Calea Dorobanților) - Str. Avram Imbroane - Str. Aristide Demetriade - Str. Divizia 9 Cavalerie - Str. Amurgului și retur, vor plăti o taxă de tranzit în valoare de 200 lei/tranzitare. Ruta ocolitoare pe acest tronson este Calea Dorobanților (de la intersecția cu str. Ghe. Adam) - DN 6 km 550+060 - centura de nord - Calea Aradului (până la intersecție cu str. Amurgului) și retur.

Nerespectarea hotărârii se sancționează cu amendă de 2500 lei.

În urma controalelor efectuate au fost aplicate patru sancțiuni. Conducătorii auto au motivat că nu au observat indicatoarele în momentul pătrunderii în zona în care circulația le este interzisă. Acțiunile continuă și în perioada următoare.

BIROUL COMUNICARE, RELAȚII CU PUBLICUL ȘI REGISTRATURĂ